Cotatcha Orchestra

COTATCHA ORCHESTRA was founded by trumpeter Jiří Kotača with a vision to play unusual and original big band music. The band morphed and grew with each new repertoire, from compositions by legendary world-known jazz authors, through contemporary Czech works for the big band to collaborations with great foreign guests such as Ilja Reijngoud, Mar Vilaseca, and Geraldyne Schnyder. Over time, however, the band‘s very own repertoire matured in the background. It originated right in the core of the big band and is tailored to the entire band and its soloists.

Big band COTATCHA ORCHESTRA založil trumpetista Jiří Kotača s vizí hrát neotřelou a originální bigbandovou hudbu – a kapela se měnila a rostla s každým novým realizovaným repertoárem. Od skladeb legendárních světových tvůrců, přes současnou českou tvorbu pro big band až po spolupráce se skvělými zahraničními hosty jako je Ilja Reijngoud, Mar Vilaseca či Geraldyne Schnyder. Postupem času však v pozadí jakoby mimoděk zrál vlastní autorský repertoár. Ten vznikl přímo v jádru big bandu a je šitý na míru celé kapele a jejím sólistům.

Albums

COTATCHA ORCHESTRA

Bigband Electronics

Release Date: November 13, 2020
Catalog Number: BR8963
21st Century
Jazz
Big Band
Electronic
Fresh from Big Round Records comes the Cotatcha Orchestra’s BIGBANDOVÁ ELEKTRONIKA/BIGBAND ELECTRONICS. As its name suggests, this unprecedented album pairs original big band music with electronic music, concocting a sound—and perhaps even a brand new genre—that listeners have never heard before.